Choď na obsah Choď na menu
 

 

Čičva

Pôvabná ruina legendami opradeného hradu Čičva sa rozkladá na vápencovom návrší Ondavskej vrchoviny neďaleko Vranova nad Topľou. V minulosti ho vlastnila legendárna Alžbeta Báthoryová, ktorá sa v neďalekom vranovskom kaštieli ako 15-ročná vydávala za uhorského magnáta Františka Nádašdyho. Predpokladá sa, že ich veľkolepá svadobná hostina so 4500 hosťami sa odohrávala práve na hrade Čičva. V tom čase bol hrad v perfektnom stave, mal strážnu funkciu a bol zhromaždiskom župy a župným archívom.

Historickou zaujímavosťou tohto hradu je v minulosti na celom Slovensku známa Čičavská kniha, alebo „Kniha lží a klamstiev“, ktorá sa na hrade nachádzala v 16. a 17. storočí, a do ktorej sa zapisovali všakovaké nepravdy a klamstvá spoločne s menami tých, ktorí ich vyslovili.

Iná legenda hovorí, že pod hradom sú ukryté poklady, ktoré si tam ukryli zbojníci a lúpežní rytieri. Odvážlivec sa musí prekopať na Veľký piatok do hradných pivníc, kde je v rozľahlej sieni ukrytá železná truhlica plná zlata. Pozor ale, truhlicu stráži veľké čierne psisko, ktorému ide z očí žiara a z papule oheň. Ak ste hriešny človek, z pokladu si nič neodnesiete, spustí sa na vás kamenný dážď a vyšľahnú na vás plamene z psej papule. Len spravodlivý človek si môže z pokladu nabrať a odísť v pokoji.

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.