Choď na obsah Choď na menu
 

 

Údolie Huntáka

19. 4. 2018

Turistická trasa:
Žirany vlaková stanica - lesná cestička údolím Huntáka - korytom potoka - železničná trať - Žirany vlaková stanica

Celková vzdialenosť: 7,8 km
Prevýšenie: 51 m

00-schranka-02.jpg

 

Turistickú trasu začíname v obci Žirany pri železničnej stanici. Železnica sa nachádza v "jame". Na jednej strane sa nachádza veľká továreň - vápenka, ktorá ešte využíva túto časť železnice na expedíciu.

img_1500.jpg

 

Hore na protiľahlej strane sa nachádza pole, na jeho okraji popri železnici vedie poľná cesta, ktorá vedie do lesa údolia Huntáka. V lese je cesta zarastená a zrejme iba málokedy využívaná. Trasa údolím nie je značkovaná, ale tu sa nestratíte. Dole údolím vedie iba jedna cesta.

img_1501.jpg

 

Chránený areál Údolie Huntáka bol vyhlásený 1.7. 2000 na ploche 8,7431 ha. Lokalita je situovaná do JZ časti pohoria Tribeč, na rozhraní podcelku Zobora a podcelku Jelenca v katastrálnom území obce Mechenice a Žirany v okrese Nitra.
Na prvom rázcestí sa cesta rozširuje a v súčasnosti je využívaná lesnou technikou.

img_1505.jpg

 

Prvou zastávkou na tejto ceste je malá vodná nádrž, pri ktorej sa nachádza chránené vtáčie územie.

img_1510.jpg

 

Potok Huntáka, vedúci zalesneným údolím, vytvára romantické meandre. Je to miesto, kde žije v hojnom množstve Salamandra škvrnitá.

img_1561.jpg

 

V spodnej polovici údolia je atraktívnym prielom potoka Hunták cez masívne hrubolavicovité kremencové súvrstia. Skalnaté dno koryta je zaplnené kremencovými balvanmi. Naša trasa v tomto úseku vedie práve korytom potoka, ktorý je bohatý predovšetkým v jarných mesiacoch.

img_1540.jpg

 

Od prielomu pokračujeme korytom potoka po meandre, kde sa opäť napojíme na lesný chodník na pravom brehu potoka.

img_1593.jpg

 

Chodník nás dovedie ku veľkej skale na ľavom brehu potoka. Je to pekné romantické miesto, zo skaly je výhľad do údolia. Trasa vedie hore nad skalu a vyvedie nás pri vysoký posed na okraji poľa. Kúsok pod posedom sa v lese nachádza zhrdzavený vrak neidentifikovaného veterána.

img_1623.jpg

 

Ďalej pokračujeme v smere ďalšieho vysokého posedu na ľavej strane poľa. Môžeme prejsť krížom cez pole, ak to umožňujú podmienky. Za druhým posedom sa nachádza železničná trať. Nad ňou sa týči zalesnený vrch Vreteno.

img_1625.jpg

 

Za posedom sa napojíme na železnicu a smerujeme vľavo. Táto trať sa už roky nepoužíva. V minulosti spájala Zlaté Moravce a Lužianky. Žiaľ, medzi Dražovcami a Lužiankami postavili svoj závod JLR a význam tejto trate zanikol. V súčasnosti poskytuje romantickú prechádzku späť do Žirán.

img_1642.jpg

 

Prechádzka po koľajniciach má svoje čaro. Obzvlášť, ak máte istotu, že tadiaľ žiaden vlak nepôjde. Trať mierne stúpa, po pravej strane sú kamenné múry, neskôr je zasekaná do skál, na inom mieste vedie po násype a z oboch strán je strmý svah.

img_1679.jpg

 

Ak budete mať šťastie, počas cesty do cieľa môžete opäť nájsť Salamandry škvrnité.

img_1673.jpg

 

Po koľajniciach sa vrátime späť do Žirán na železničnú stanicu, kde sme túto trasu začali.

img_1706.jpg

 

GPX súbor

Viac foto v albume:

 

Náhľad fotografií zo zložky Údolie Huntáka

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Udolie Huntaka

(Mato, 27. 8. 2018 17:54)

Zdravim, ako dlho trva tato trasa?

Re: Udolie Huntaka

(Palino, 27. 8. 2018 18:27)

Nám to trvalo cca 3 hodiny, veľa som fotil, bolo tam v tom čase veľa salamandier. Ale dá sa to v klude prejsť aj za 2 hodiny.