Choď na obsah Choď na menu
 

 

Szabóova skala

15. 2. 2014

Szabóova skala sa nachádza nad obcou Lehôtka pod Brehmi v okrese Žiar nad Hronom. Za prírodnú rezerváciu bola vyhlásená už v roku 1907 a je to prvá prírodná rezervácia na celom území Slovenska.

V roku 1908 bol tento, v tom čase už chránený prírodný útvar, pomenovaný podľa budapeštianskeho geológa Dr. Jozefa Szabu (József Szabó von Szentmiklós 14. 03. 1822 – 12. 04. 1894), inak poslucháča banskoštiavnickej banskej akadémie. Dr. J. Szabó ako prvý zmapoval a popísal geologický vznik Štiavnického pohoria. Zostavil prvú geologickú mapu Banskej Štiavnice a jej okolia. Jeho početné práce sa dotýkajú geologických pomerov Banskej Štiavnice a v jej okolí. Skala bola v tom čase pomenovaná samozrejme v tej dobe spisovným jazykom, po maďarsky "Szabó szikla". Písmená boli odliate u firmy Kachelmann vo Vyhniach a prácne umiestnene vo výške asi 50 m na čelnej strane brala nad potokom Teplá, ktorý preteká popod celé bralo. Na vrchole brala je umiestnený drevený kríž ako pamiatka na toto významne miesto, na geológa J. Szabóa, ako aj obeti ktoré zahynuli pádom zo skaly. Listinné pramene neuvádzajú dobu, kedy bol tento kríž osadený a ani kým.

Szabóova skala je obľúbeným miestom vychádzok turistov, trasa chodníka vedie až k vrcholu brala. Je to veľmi pekná prechádzka z obce Lehôtka pod Brehmi - od zástavky SAD vedľa mlyna cez most a turistická cesta je  značkovaná žltou farbou. Cesta na vrchol trvá 30 minút, naspäť je to 20 minút.

Mapa

Foto z výletu:

 

 

Náhľad fotografií zo zložky Szabóova skala

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.