Choď na obsah Choď na menu
 

 

Špania Dolina

20. 11. 2013

Špania Dolina bola pre svoje náleziská medenej rudy, obsahujúcej aj striebro, v minulosti preslávená po celej Európe.

Zlaté obdobie ťažby predstavovalo fungovanie thurzovsko-fuggerovského ťažiarskeho podniku (1493 – 1546). Ján Thurzo začal na Španej Doline už v roku 1494 hĺbiť šachtu nového typu, tzv. hlavnú. Neskoršie bola nazývaná ako Dolná alebo Ferdinandova šachta. Dosiahla hĺbku 250 m. Touto šachtou sa odvodňoval celý špaňodolinský revír. 

Malebnej baníckej obci ležiacej v Starohorských vrchoch dominuje pôvodný ranogotický Kostol Premenenia Pána z roku 1254, ku ktorému vedie pozoruhodné drevené kryté schodisko so 162 drevenými schodmi. Na námestí nájdete najvýznamnejšiu banícku pamiatku – budovu Klopačky zo 16. storočia, v ktorej sa dnes nachádza štýlový penzión s reštauráciou s ponukou vynikajúcich domácich špecialít.

V obci nájdete tiež typické banícke domy z 19. storočia, omietané hlinou a bielené vápnom s drevenou šindľovou strechou. Bohatou baníckou históriou obce vás prevedie banské múzeum „Naše múzeum medi“ v priestoroch obecného úradu. Ak dáte prednosť prechádzke na čerstvom vzduchu, vykročte po banskom náučnom chodníku.

Neodmysliteľnou súčasťou Španej Doliny je paličkovaná čipka – dedičstvo, ktoré už stáročia prechádza z generácie na generáciu. Špaňodolinská čipka známa jemnosťou a tradičnými technikami výroby je skvostom medzi čipkami. Charakteristická je najmä svojim nerovným okrajom, ktorý sa vždy končí zúbkami. Nachádzajú sa tu pravidelné školy paličkovania, ako aj múzeum paličkovanej čipky v Klopačke.

Voda potrebná pre činnosť banských diel v Španej Doline bola privádzaná 36 km dlhým vodovodom až spod Prašivej v Nízkych Tatrách. Dnes popri ňom vedie náučný chodník z Banskej Bystrice na Donovaly.

Mapa

Foto z výletu:


 

Náhľad fotografií zo zložky Špania Dolina

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.