Choď na obsah Choď na menu
 

 

Skalné obydlia pri Lišove

23. 9. 2014

Malá obec Lišov sa nachádza "na konci sveta", neďaleko Dudniec v okrese Krupina. Táto dedinka však ukrýva dve úžasné tajomstvá - skalné obydlia.

mapa---skalne-obydlia-lisov.jpg

 

Prvé skalné obydlie sa nachádza približne 700 metrov za dedinou na upravenej lúčke. V obci je na poslednom moste cez potok veľký nápis so smerovou šípkou - kamenné obydlia. Od tohoto mostu vedie poľná cesta popri vinohradníckych domčekoch. Vo fotoalbume nájdete mapu s vyznačením smeru a tiež fotografie cesty a samotného skalného obydlia.

wp_20140923_014_stitch.jpg

 

Zo skalného domu vidno zvonku len otvory po oknách a dverách, no to najzaujímavejšie sa ukrýva vo vnútri. Obdivuhodná je predovšetkým obrovská miestnosť, ponorená do nepreniknuteľnej tmy, široká asi 5 a dlhá zhruba 30 metrov. Odporúčam vziať si so sebou na výlet aj dobrú baterku :-)

wp_20140923_044.jpg

 

V roku 1554 napadli dedinu Turci. Ľudia hľadali útočisko pred dobyvateľmi, pravdepodobne vtedy začali vyhľadávať a prerábať skalné dutiny a jaskyne v tunajších pieskovcových, tufových a tufitových skalách. Tu sa ukryli pred ničivými nájazdmi. Naznačuje to aj diera v zemi tesne pred vstupom do veľkej miestnosti, ktorá je vstupom do podzemnej chodby vedúcej až k potoku. Ukrytí ľudia sa ňou v dostali k vode a v čase núdze mohla poslúžiť aj ako úniková cesta. Hala poskytuje nielen nevšedný zážitok, ale aj príjemné osvieženie v horúcich letných dňoch. Teplota v nej sa totiž pohybuje okolo 10 stupňov.

wp_20140923_090.jpg

 

V skalnom dome je aj izbietka bez okien so zadymenou tmavou dierou presekanou z podzemia až na povrch. Bola kedysi kuchyňou. Len pár krokov ďalej je maličká spálňa s posteľou aj nočným stolíkom, ktoré sú tiež vytesané priamo do skalného masívu. Možno práve tu kedysi spával aj posledný obyvateľ tohto nevšedného príbytku, ktorý z neho odišiel niekedy po druhej svetovej vojne. Traduje sa, že ním bol veľmi chudobný obuvník Selečény, ktorý vraj nemal ani na poriadnu perinu. Po jeho odchode skalný dom úplne spustol, rokmi ho zavalili nánosy kameňov, zahalili stromy a krovie. Miestni pamätníci, ktorí sa sem chodili hrávať ešte ako deti, naň postupne aj zabudli.

wp_20140923_068.jpg

 

Druhé skalné obydlie sa nachádza rovnako približne 700 metrov od cesty za miestnym poľnoh2ospodárskym družstvom na konci dediny. Od mosta so značkou k prvému kamennému obydliu pokračujeme autom ďalej von s dediny. Za dedinou bude na pravej strane areál a hala družstva, pred ním je druhá odbočka vľavo poľná cesta, ktorou sa dostaneme k veľkej plechovej hale. Cesta pokračuje vľavo od nej cez potok, hore po lúčke, neskôr vedú koľaje vľavo do lesíka. Oporným bodom bude elektrické vedenie, ktoré nás dovedie až k samotnému skalnému obydliu. Cesta nie je vôbec vyznačená. Vo fotoalbume nájdete mapu a pod textom GPX súbory.

wp_20140923_072.jpg

 

Toto obydlie je väčšie, má tiež viacero menších i väčších miestností a jeho priečelie zdobia pozostatky zatiaľ neznámych nápisov. Historickú tvár narúša torzo elektrického stĺpa pri vchode. V minulosti ho totiž družstvo využívalo ako sklad jabĺk, zemiakov a vína.

wp_20140923_114.jpg

Fotky aj mapy s vyznačením trás k jednotlivým obydliam nájdete dolu vo fotoalbume.

 

Súradnice prvého skalného obydlia: 48.23255, 18.85985                
GPX súbor: Prvé skalné obydlie pri Lišove

Súradnice druhého skalného obydlia: 48.23790, 18.86706              
GPX súbor: Druhé skalné obydlie pri Lišove

 

 

Náhľad fotografií zo zložky Skalné obydlia Lišov

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.