Choď na obsah Choď na menu
 

 

Rozhľadňa Opava

26. 6. 2018

Banskobystrický kraj, okres Veľký Krtíš, obec Opava

_mapa-rozladna-opava1.jpg

 

Nad dedinkou Opava sa na vrchu Opavská hora (577 m.n.m.) týči 20 metrov vysoká, 6-podlažná drevená rozhľadňa. Postavená bola v roku 2014 samotnou obcou, vedie k nej náučný chodník.

img_3738.jpg

 

Dostaneme sa k nej po žltej turistickej značke, ktorá začína na autobusovej zastávke na začiatku dediny. Rázcestník oznamuje 40 minútovú trasu. Cesta vedie cez areál bývalého družstva po asfaltke. V súčasnosti je v tomto areáli motokrosová dráha. Od areálu vedie trasa cez lúku hore do lesa, kde pokračuje lesnou cestou.

img_3714.jpg

 

Na konci lesnej cesty je na strome smerovník vpravo s dodatkovou tabuľou 1,2 km. Odtiaľto vedie už iba úzky lesný chodníček priamo na vrchol hory. Pri jeho vyústení sa naskytne pohľad na rozhľadňu v plnej kráse.

img_3729.jpg

 

Výhľad z najvyšších poschodí je dokonale kruhový, keďže vrchol veže sa nachádza vysoko nad okolitou vegetáciou. Od východu až po juhozápad vidieť za dobrej viditeľnosti prakticky všetky maďarské pohoria, od Bukových vrchov (Bükk), cez Mátru, Cserhát až po Pilišské vrchy nad Ostrihomom. Od juhozápadu potom nasledujú slovenské kopce – cez Chrbát pri Hurbanove k nitrianskemu Zoboru, V. Inovcu, Sitnu, Vtáčniku, ďalej cez Smrekov a Rakytov v N. Tatrách až k V. Tatrám, z ktorých je možné za ideálnych podmienok vidieť všetky hlavné štíty (Gerlach, Lomnický, Kriváň), a o niečo východnejšie aj Kráľovu hoľu.

img_3751.jpg

 

Viac foto v albume:

 

Náhľad fotografií zo zložky Rozhľadňa Opava

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.