Choď na obsah Choď na menu
 

 

Pustý hrad

14. 6. 2016


Príjemná prechádzka na Pustý hrad nad Zvolenom.
Dĺžka trasy 5 km, prevýšenie 373 m.
 

_pusty-hrad-clipboard02.jpg

Na vrchu vypínajúcom sa nad sútokom Hrona a Slatiny neďaleko Zvolena sa rozprestierajú zvyšky Pustého hradu, ktorý je rozlohou 5. najväčším hradom na Slovensku (dokonca väčší ako Spišský hrad).

Pustý hrad sa skladá z dvoch častí – horného a dolného hradu. Hradný komplex bol vybudovaný v priebehu 12. – 14. storočia a už v polovici 15. storočia bol zničený vo vojne medzi Jánom Huňadym a Jánom Jiskrom z Brandýsa. Najzachovalejšími časťami Pustého hradu sú hlavná vstupná brána Horného hradu a zrúcaniny obytnej veže Dolného hradu. Viac o histórii si môžete prečítať na tejto webovej stránke.

Na hrade prebieha aj archeologický výskum, ktorý odkryl na mieste hradu staršie praveké opevnenie.

Na Pustý hrad sa možno dostať zo Železničnej stanice Zvolen po modrej turistickej značke a náučnom chodníku s 10 zastávkami. Náučný chodník začína na rázcestí "Pod haputkou".

Cestou na hrad sa môžete zastaviť na skalnej vyhliadke, odkiaľ uvidíte Zvolen, vrch Gavurka a Veľká Stráž.

Po vyjdení z lesa sa dostanete najskôr na Dolný hrad, kde môžete obdivovať zachovalú vežu a rozsiahle zvyšky hradieb. V lete sa na kameňoch vyhrievajú jašterice a prekvapením nie je ani stretnúť hada (užovka stromová).

Náučný chodník vedie ďalej hore, čiastočne cez les až na Horný hrad. Rozlohou je veľký, nájdete tu zvyšky hradieb, Dončovho paláca a cisterny, základy veže a najzachovalejšiu stavbu - hlavnú vstupnú bránu. Z hradu je nádherný panoramatický výhľad na okolie, určite Vás ten pohľad očarí.

 

Foto z výletu:

 

 

Náhľad fotografií zo zložky Pustý hrad

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.