Choď na obsah Choď na menu
 

 

Prielom Hornádu

9. 11. 2013

Nádherná túra z Čingova popri Hornáde po lávkach a stupačkách s reťazami do Letanovského mlynu a odtiaľ hore do kopcov na Tomášovský výhľad.

Prielom Hornádu je približne 16 km dlhý úsek horného toku rieky Hornád od ústia Veľkej Bielej vody po Smižany. Hornád tu vytvoril kaňonovité údolie, brehy ktorého spadajú z bočných hrebeňov a vrchov miestami s vyše 300 m výškovým rozdielom. Vďaka svojej turistickej histórii má Prielom Hornádu zvláštne postavenie medzi prírodnými hodnotami Slovenského raja.

Prielom Hornádu nebol po celej svojej dĺžke priechodný. Až roku 1960 sa začalo s výstavbou lanovej lávky v ústí Kláštorskej rokliny a roku 1974 sa ukončila etapovitá výstavba "chodníka Horskej služby". Na tomto chodníku je zabudovaných 7 kovových mostíkov a lávok, približne 320 m reťazí v exponovaných skalných stenách, 140 stúpačiek a približne 70 m drevených lávok.

      Lesné porasty, ktoré sprevádzajú tok Hornádu a priľahlé svahy sú väčšinou prirodzené a tvoria ich najčastejšie jedľa, lipa, dub zimný, smrek a borovica. Sprievodným druhom je často jaseň a jarabina mukyňová. V bylinnom podraste sú väčšinou teplomilné druhy rastlín. Medzi časté druhy patria: poniklec slovenský (Pulsatilla slavica), kosatec bezlistý (Iris aphylla subsp. hungarica), lykovec voňavý (Daphne cneorum), čerešňa mahalebková (Cerasus mahaleb), kavyľ pôvabný (Stipa pulcherrima), tavoľník prostredný (Spirea media) a mnohé iné. Územie je známe výskytom vzácnych druhov motýľov a chrobákov.
      Veľkým nedostakom v tejto Národnej prírodnej rezervácii je nelegálny výrub stromov cigáňmi. Každoročné vyrúbavanie stoviek stromov ochudobňuje rezerváciu nielen o stromy, ale má nedozierny ďalší vplyv, ktorý sa len ťažko dá vyčísliť...

Mapa

Foto z výletu:

 

Náhľad fotografií zo zložky Prielom Hornádu

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.