Choď na obsah Choď na menu
 

 

Plavecká jaskyňa

30. 12. 2014

Na západnom Slovensku pri Plaveckom Podhradí sa nachádza prvá jaskyňa otvorená pre verejnosť. Jaskyňa sa nachádza pri zrúcaninách Plaveckého hradu. Hrad v minulosti obývali Palfyovci, a tak to boli oni, ktorí túto jaskyňu sprístupnili pre verejnosť. Jaskyňa bola objavená náhodne na začiatku 18. storočia, kedy malý pastiersky chlapec narazil na veľký otvor pri Plaveckom hrade. Prítomnosť jaskyne sa spomína v mnohých historických knihách. Dnes patrí jaskyňa do národnej prírodnej rezervácie a v podstate vstup dnu je zakázaný. Určite nie je určená pre širokú verejnosť. Nie je tam žiadne svetlo alebo betónové chodníky, na aké ste zvyknutí z iných jaskýň. Ak je však jaskyniarstvo vaše hobby, tak vás tam určite zoberú skúsení jaskyniari. Do dnešnej doby bolo objavených niečo cez 700 m chodieb a mladá skupina jaskyniarov pokračuje v bádaní. Tak ako iné aj táto jaskyňa vznikla počas mnohých rokov pôsobením spodnej vody a tektonickej činnosti podzemných priestorov. Vnútorné priestory jaskyne sú pokryté bielou výzdobou bieleho sintra vápencového pôvodu. Nachádza sa tu aj veľa netopierov, ktorí tu nachádzajú svoje útočište hlavne v zimných mesiacoch. Počas objavovania chodieb sa tu našli predmety z dávnej doby laténskej. Rôzne keramické predmety ako aj zo železa. Jaskyňa sa otvára pre verejnosť len raz do roka, a to zvyčajne na prelome roka (30.12.)

Spodné podlažie jaskyne je vhodné aj pre malé deti, je to nenáročná prechádzka. Odporúčam vziať si so sebou čelovku. Ak nebudete mať, jaskyniari ochotne požičajú. Pre vstup do vrchného podlažia odporúčam zobrať si so sebou veci na prezlečenie...

Vstup do vrchného podlažia umožňuje rebrík, kde na jeho konci pokračujeme úzkou trojmetrovou úžinou (klaustrofobické sito) kde sa jedinci neobdarení fóbiou z úzkych priestorov rodia do nového sveta. Vo vstupnej kaverne so sintrovými nátekmi vás privíta stalagnát vysoký okolo dvoch metrov. Cez zasintrené chodbičky sa dostaneme do ďalšej siene, kde sa môžete popozerat do ďalších zákutí jaskyne. Cez myšaciu dierku (nie je až taká malá, ako sa na prvý pohľad zdá) sa pesunieme do komínov (bude treba trocha liezť). Prechádzame do siene plnej sintrových hradieb a cez šmykľavku prechádzame do zadných častí jaskyne, kde jaskyňa končí. Skratkou sa opätovne dostávame k úžine, ktorou sa vraciame do spodného podlažia.

Plazenie, lezenie v úzkych priestoroch po chrbte a bruchu sú nezabudnuteľným zážitkom z tejto jaskyne. Odporúčam :-)

Foto z jaskyne:

 

Náhľad fotografií zo zložky Plavecká jaskyňa

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.