Choď na obsah Choď na menu
 

 

Mojtínska jaskyňa

27. 1. 2015

Mojtín, malebná vieska obkolesená chrbátmi Strážovských vrchov, sa pýši raritou, aká na Slovensku nemá obdobu – jaskynným kostolom. V roku 1855 v čase, kedy Mojtínčania nemali vlastný chrám a ak sa chceli zúčastniť bohoslužby, museli absolvovať náročnú dvojhodinovú cestu lesom do susednej obce Pružina, napadlo pružinskému farárovi Štefanovi Závodníkovi vysvätiť a tým na kostol povýšiť miestnu Mojtínsku jaskyňu.

Táto jaskyňa s dĺžkou 46 m má priestrannú ústrednú sieň, ktorá je schopná pojať cca 300 ľudí. Farár tu dal vybudovať oltár, priniesol sem sochy anjelov a Panny Márie, a tiež obrazy svätcov. Počas druhej svetovej vojny slúžila jaskyňa istý čas ako úkryt. Po vojne nebola až do začiatku 21. storočia v podstate nijako využívaná.

Dnes po rokoch zabudnutia znovu ožíva. Chodník k nej je obnovený, pred vstupným otvorom je osadená informačná tabuľa a v ústrednej sieni je nainštalovaná socha sv. Jozefa v životnej veľkosti. V jaskyni, ktorá sa podľa svojho patróna zvykne nazývať i Jaskyňou sv. Jozefa, sa príležitostne opäť vysluhujú bohoslužby.

Z prírodných zaujímavostí tohto nevšedného miesta radno spomenúť skromnú krasovú výzdobu, ktorá sa tu nachádza. K Mojtínskej jaskyni sa možno dostať po modro značenom turistickom chodníku z obce Mojtín, z ktorého treba po asi 500 m od posledných domov odbočiť na úzky stúpajúci lesný chodník vedúci priamo k vstupnému otvoru.

(zdroj info: www.vypadni.sk)

Popis trasy nájdete nižšie ako komentár k jednotlivým fotografiám:

 

Náhľad fotografií zo zložky Mojtínska jaskyňa

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.