Choď na obsah Choď na menu
 

 

Malé Karpaty

10. 8. 2014

Dnešná túra bude viesť zo Smoleníc cez krásnu Hlbočiansku dolinu, Čertov žľab, národnú prírodnú rezerváciu Záruby a vrch s rovnakým menom až na zrúcaninu hradu Ostrý Kameň.

Hlbočianska dolina alebo jednoducho Hlboča je najväčšou a najkrajšou dolinou Smolenického krasu. Ide o zalesnené kaňonovité údolie s výskytom zaujímavých skalných útvarov a krasových javov. Návštevník tu nájde obrie kamenné hrnce, všakovaké skalné dutiny a bralá, a tiež Hlbočiansky vodopád zvaný i Občasným, pretože v ňom v čase sucha nie je nijaká voda. Ani v čase našej túry tam voda nebola. Za zmienku takisto stojí tunajšia bohatá teplomilná fauna a flóra, predovšetkým vzácne druhy chrobákov a motýľov - tých nás sprevádzali desiatky. Žije tu i najdlhší, avšak neškodný slovenský had užovka stromová, ktorý môže dorásť až do dĺžky 2 m.

Jedným z turistických cieľov okolia Smoleníc je prírodná pamiatka Čertov žľab. Ide o ojedinelú strmú a suchú roklinu kaňonovitého rázu s početnými puklinovými škrapami (brázdami), v ktorej platí najvyšší 5. stupeň ochrany. Zo žľabu budeme pokračovať po značenom turistickom chodníku na najvyšší malokarpatský vrch Záruby.

Vrch Záruby, ktorý je najvyšším vrchom západoslovenského pohoria Malé Karpaty, má výšu 768 m n. m. Tento vrch je zároveň centrom rovnomennej národnej prírodnej rezervácie, ktorá bola vyhlásená kvôli ochrane tunajších vzácnych skalných spoločenstiev a listnatých karpatských lesov. Z vrchu nie je takmer žiadny výhľad.

Hrad Ostrý Kameň sa nachádza na malokarpatskom vŕšku neďaleko obce Buková sa v hustom lesnom poraste. Sú to vlastne iba pozostatky múrov. Lesy obkolesujúce túto pevnosť kedysi spadali do oblasti pôsobenia známeho západoslovenského zbojníka Hrajnohu. Podľa povesti v nich zvykla zbierať drevo aj istá zlá žena, ktorá sa jedného dňa zatúlala až k ruinám Ostrého Kameňa, objaviac podzemnú komnatu ukrývajúcu rozprávkové bohatstvo. Ježibaba nelenila a utekala po svojich sedem synov, aby jej pomohli odvliecť cennosti domov. Keď však synovia naplnili svoje vrecia a vyfrčali z podzemia von, obrátili sa a videli, ako sa hradné steny rúcajú a ich chamtivú matku, ktorá ešte stále plnila bezodné mechy, pochovávajú zaživa i s jej pokladom. Dnešný návštevník Ostrého Kameňa by na tomto mieste zlato hľadal márne. Ak je však milovníkom histórie či prírodných krás, na svoje si zaiste príde. Z najvyššieho miesta hradu je krásny výhľad na vodnú nádrž Buková.

Mapu si môžete pozrieť tu

(zdroj info: www.vypadni.sk)


Fotoriport z výletu:

 

Náhľad fotografií zo zložky Malé Karpaty

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.