Choď na obsah Choď na menu
 

 

Kvačianskou a Prosieckou dolinou

16. 5. 2016


Celodenný výlet v Chočských vrchoch naprieč Kvačianskou a Prosieckou dolinou. Štart aj cieľ je v obci Veľké Borové, trasa je dlhá 17 km.
 

_mapa-kvacianska-prosiecka.jpg

Prekrásna kaňonovitá dolina zarezaná hlboko do vápencov a dolomitov Chočských vrchov nad obcou Kvačany sa spoločne s neďalekou Prosieckou dolinou často označuje za najkrajšiu dolinu na celom Slovensku. Možno v nej obdivovať vodopády, krútňavové hrnce, skalné steny, bralá a iné zaujímavé prírodné výtvory.

Vstup do Kvačianskej doliny a jej vrchná časť sa nazýva Borovianka. Nachádza sa tu veľmi pekný, tzv. Ráztocký vodopád.

Putujúc ďalej prídeme k najväčšej atrakcii tejto lokality - zrekonštruovaným historickým vodným mlynom Oblazy.

Návštevníci tu uvidia unikátnu živú expozíciu, kde pôvodné stroje pracujú na tradičný vodný pohon. V kombinácii s panenskou prírodou okolitých lesov a zurčiacou vodou miestneho potoka predstavuje návšteva vodných mlynov vskutku neopakovateľný zážitok.

Prosiecka dolina je jedinečný 450-600 m hlboký kaňon v Chočských vrchoch vyhlásený za národnú prírodnú rezerváciu. Pre svoje pôsobivé tiesňavy, vyvieračky, jaskyne (napríklad Prosiecka jaskyňa), 15 m vysoký vodopád a rôzne ďalšie prírodné atraktivity býva označovaná za najkrajšiu dolinu na Slovensku. Prechod ňou je stredne náročný, niektoré časti trasy sa zdolávajú s pomocou rebríkov. 

Mapa

GPX súbor

 

Foto z výletu:

 

 

Náhľad fotografií zo zložky Kvačianska a Prosiecka dolina

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.