Choď na obsah Choď na menu
 

 

Katarínka

17. 11. 2015

V lesoch prírodnej rezervácie Katarína nachádzajúcej sa v Malých Karpatoch, neďaleko obcí Dechtice a Naháč, stojí romantická zrúcanina Kostola a Kláštora sv. Kataríny Alexandrijskej, tzv. Katarínka. Niekdajší františkánsky komplex založili začiatkom 17. storočia na mieste, kde sa vraj mladému zbožnému grófovi Jánovi Apponyimu pravidelne zjavovala sv. Katarína. Dnes je táto lokalita obľúbenou turistickou destináciou, nachádzajú sa tu informačné tabule, ktoré návštevníkov oboznámia s dejinami i pôvodným vzhľadom kláštorného komplexu, tiež posedenia a odpadkové koše. 

Na Katarínke prebieha projekt občianskeho združenia Katarínka, ktorým sa mladí ľudia formou letných táborov snažia zachrániť tento kláštor pred ďalším pustnutím a rúcaním a oprášiť jeho búrlivú a zaujímavú históriu. Tábory sú určené pre mladých ľudí, konajú sa počas leta v júli až auguste a sú plánované i na ďalšie roky až do celkového zakonzervovania stavby.

Na Katarínku sa možno dostať po značkovaných turistických chodníkoch z obcí Dechtice (dá sa skrátiť z miesta pod lesom, kde je možnosť odparkovať auto), Naháč alebo dlhšou trasou z obce Dobrá Voda.

Neďaleko Katarínky sa nachádza železnica, jediná v Malých Karpatoch, na panstve grófa Jozefa Pálffyho. Bola to tzv. Pálffyovská lesná železnica. Vybudovali ju koncom 19. storočia a pôsobila šesť desaťročí. V druhej polovici 20. storočia zanikla, dnes sa však opätovne preberá k životu. Jej časť totiž obnovili dobrovoľníci zo Združenia na záchranu lesných železníc Slovenska. Obnovená trať nekopíruje pôvodnú trasu, nachádza sa vyššie v horách, v blízkosti turisticky vyhľadávanej zrúcaniny kláštora sv. Kataríny. Železnička je prevádzkovaná pod názvom „Lesná železnica Katarínka“. Po trati s rozchodom 600 mm premáva lokomotíva s niekoľkými osobnými a nákladnými vozňami rôznych typov. Jazda historickým vláčikom predstavuje nevšedný zážitok nie len pre deti, ale pre každého, kto sem zavíta.

(zdroj: www.vypadni.sk, www.katarinka.sk)

 

Zopár foto z výletu:

 

Náhľad fotografií zo zložky Katarínka

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.