Choď na obsah Choď na menu
 

 

Jazero Morské Oko

29. 1. 2014

Na východnom Slovensku, severne od Sobraniec, nad obcou Remetské Hámre sa nachádza veľké prírodné jazero nazývané Morské oko, ktoré sa volá aj Veľké Vihorlatské jazero. Svojou rozlohou je tretie najväčšie prírodné jazero na Slovensku. Zároveň je to najväčšie zahradené sopečné jazero na Slovensku. Má rozlohu až 13 ha, jeho maximálna šírka je 312 m, dĺžka 775 m hĺbka 26 m.

Jazero je obklopené krásnou prírodou krajinnej oblasti Východné Karpaty. Táto oblasť je špecifická tým, že je tu fauna a flóra, ktorá sa nenachádza nikde inde na Slovensku. Nie nadarmo sa hovorí o tomto prírodnom jave ako o siedmom dive Slovenska.

V okolí jazera rastú dubové a hrabové porasty. Rastie tu aj vzácny horec luskačovitý, podbelica alpínska a iné. Vo vodách jazera žije pstruh potočný a pstruh dúhový, čerabľa, slíž a mnoho iných vzácnych rýb.

Jazero leží v nadmorskej výške 620 m nad morom a nad jeho hladinou možno vidieť známy Vihorlatský klenot -Sninský kameň. Z vrcholu kameňa je nádherný výhľad na celé okolie.

Do jazera priteká 6 prameňov a voda odteká potokom Okna. Práve zhradením potoka Okna a mohutným zosuvom pôdy sa zahradila celá dolina, a tak vlastne vzniklo toto jazero.

V minulosti patrilo jazero  grófke Gladys Vanderbilt-Szécheny, ktorá pri jazere postavila kaštieľ slúžiaci na liečebné účely jej dcéry.

Dolinou potoka Okna smerom na juh od Morského oka ešte nedávno viedla železnička do Remetských Hámrov. Na konci dediny je vystavený exponát ešte pôvodného rušňa. Železničná trať bola prebudovaná na asfaltovú cestu, ktorá tvorí hlavnú prístupovú spojnicu, turistickú cyklotrasu i náučný chodník z Remetských Hámrov k Morskému oku v dĺžke 9 km.

Pod Morským okom sa nachádza záchytné parkovisko Krivec odkiaľ už vedie naučný chodník. V okolí jazera sú ideálne podmienky pre turistiku a pre relax, pretrože táto lokalita patrí medzi jednu z najkrajších na Slovensku. Rybolov, kúpanie a vodné aktivity sú tu zakázané.

Mapa

Foto z výletu:

 

Náhľad fotografií zo zložky Morské Oko

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.