Choď na obsah Choď na menu
 

 

Jabloňovce - tufové pivnice

9. 6. 2018

Nitriansky kraj, okres Levice, obec Jabloňovce

_mapa1.jpg

 

Nad obcou Jabloňovce na úbočí vrchu Stráž sa nachádzajú tajomné tufové pivnice. Kedysi sa tu pestoval vinič a dodnes sú tu v húštinách zarastené staré ovocné stromy.

img_3564.jpg

 

Cesta k týmto pivniciam nie je značená. Auto odporúčam odparkovať tu. Z tohto miesta vedie nespevnená cesta cez lúku. Na jej konci prejdeme pomedzi stromy na ďalšiu lúku, ktorá je už zarastená aj náletovými drevinami. Tufové pivnice sa nachádzajú v hornej časti medzi stromami.

img_3558.jpg

 

Pivnice zostali opustené, niektoré sú zasypané, ale do niekoľkých sa dá ísť pozrieť. V jednej z nich sú dve oddelené miestnosti a jedna miestnosť pod nimi, do ktorej sa vchádza kruhovým otvorom v dlážke.

img_3560.jpg

 

Z rozprávania občanov obce, v 50. rokoch minulého storočia sa zachovali informácie, že pivnice boli súčasťou podzemných únikových chodieb, v ktorých sa schovávali obyvatelia v čase tureckých nájazdov. Podzemné chodby boli vzájomne prepojené a dlhé vraj aj niekoľko kilometrov. Boli vybudované postupne, ale v krátkom čase. Niektoré ústili v lokalite Zadné Teňatište a mnohé vraj viedli dolinou až pod Sitno.

img_3571.jpg

 

Na ich prehliadku odporúčam baterku. Tiež sa môže stať, že v niektorej z pivníc bude oddychovať malá srna, ako sa to stalo nám pri ich návšteve.

 

Tipy na výlety na podobné miesta v okolí nájdete tu: Lišov, Baďan, Hontianske Tesáre, Mačkáš.

 

 

Viac foto v albume:

 

Náhľad fotografií zo zložky Jabloňovce - tufové pivnice

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.