Choď na obsah Choď na menu
 

 

Haluzická tiesňava a zrúcanina opevneného románskeho kostola

1. 12. 2013

Náučný chodník začína pri obecnom úrade. Prvá zastávka je zrúcanina opevneného románskeho kostola so strážnou vežou. Ďalej sa pokračuje k dolnej časti Haluzickej tiesňavy, po ktorej stúpame proti prúdu potoka po nenáročnom chodníčku. Táto tiesňava je známa aj pod názvami Prierva alebo Haluzický výmoľ, nachádza sa priamo v intraviláne obce Haluzice. Odporúčam ako nenáročnú, ale krásnu vychádzku.

Tiesňava vznikla erozívnou činnosťou Haluzického potoka, ktorý sa v prvej fáze zarezal do málo odolných dolomitov a v neskoršej fáze prerazil k ešte menej odolnej vrstve hlinitých bridlíc. Kaňon má dnes dĺžku 1 km, hĺbku 50 m a šírku 200 m. Na prvý pohľad pôsobí neškodne, ale v skutočnosti možno sledovať unikátnu rýchlosť s akou sa prehlbuje a rozširuje. Dodnes sa podarilo ako tak zamedziť len jeho prehlbovaniu, do šírky stále a viditeľne rastie.

Stráne rokliny sú zalesnené, ale postupne sa zosúvajú a ohrozujú okolité domy a susediacu historickú pamiatku Zrúcaninu Románskeho kostolíka s hradiskom. Časť hradiskového múru sa už zosypala do rokliny.

Mapa

Foto z výletu:

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.