Choď na obsah Choď na menu
 

 

Burda - najmenšie pohorie

2. 11. 2018

Dnes sa pôjdeme prejsť do najmenšieho pohoria na Slovensku - do kopcov Burdy. Nachádza sa východne od Štúrova, medzi týmto mestom a obcou Chľaba. Z juhu ho ohraničuje Dunaj, z východu Ipeľ a zo západu Hron. Dlhé je iba 7 km, široké polovicu. Tunajšie Kováčovské kopce sú jedinečnou prírodnou rezerváciou, ako geologická rarita majú andezitový podklad obklopený tufovýmmi vyvrelinami. Druhou raritou sú tajomné katakomby, ktoré sú ukryté v jej podzemí. 

a_mapa-1-velka.png

 

Túru začíname pri autobusovej zatávke Kováčov, domov dôchodcov (v súčasnosti Ústav pre mentálne postihnutých). Vyrážame po červenej turistickej značke, za železničným priecestím odbočíme vľavo a popri koľajniciach obchádzame domov dôchodcov. Cesta stúpa prudko hore, začiatok je na tomto mieste trošku náročnejší. Ďalej prechádza poza areál ústavu a mierne stúpa popri plote.

img_0080-2.jpg.png

 

Na mieste, kde sa turistická trasa odkláňa od plota ústavu vľavo, sa nachádza nenápadný chodníček na pravej strane, ktorý pokračuje na unikátne tajomné miesto v týchto kopcoch.

img_0120.jpg.png

 

Vstupy do podzemia sú ukryté v ťažko dostupnom údolí v hustých listnatých lesoch nad osadou Kováčov. Medzi stromami treba dávať pozor na šachty, vynárajú sa len-tak, medzi kopami lístia, preto odporúčam neschádzať z chodníčka. Ten vedie po zvyšku násypu až na miesto, kde sa dolina zužuje.  Bezpečný vstup do podzemia sa nachádza na ľavej strane tejto skalnej úžiny.

img_0124.jpg.png

 

Vstup je len na vlastné riziko. Nesnažte sa prosím dostať na druhé podlažie, hornina to nemusí vydržať.

img_0131.jpg.png

 

Niečo z histórie:
Počas druhej svetovej vojny patrilo územie Maďarsku. Okolo Kováčova prechádzali cisternové vlaky z Rumunska, ktoré zásobujú nacistov pohonnými hmotami. Keďže rafinérie a závody na západe, napr. v Česku, boli pod neustálymi útokmi amerických bombardérov, Nemci využili Maďarsko s dobrou protivzdušnou obranou a v roku 1944 začali budovať podzemný komplex. Za 3 mesiace vyrazili stovky metrov chodieb v niekoľkých výškových úrovniach. Hrubé práce vykonávali najmä miestni obyvatelia a zamestnanci kameňolomov. K objektu viedla úzkorozchodná trať. Práce však náhle prerušili a posledný odstrelený materiál už ani nevyviezli. Sú tu podzemné sály, do ktorých by sa mohlo vojsť 150-tisíc litrov paliva. V chodbách vidno aj pripravené otvory na výbušniny či pozostatky koľajníc.

img_0130.jpg.png

 

Po preskúmaní katakomb pokračujeme po červenej trustickej trase cez listnatý les miernym stúpaním na rázcestie s modrou na vrchu Skaly (344 m.n.m.). Odtiaľto schádzame lesnou cestou dolu a prichádzame na vyhliadku. Z tohto miesta je nádherný výhľad na Ostrihomskú baziliku, mesto Štúrovo a meander Dunaja.

img_0095.jpg.png

 

Odtiaľto môžeme pokračovať ďalej dolu po červenej turistickej značke do Kamenice nad Hronom, alebo sa vrátiť späť na začiatok trasy.

 

Zdroj: http://ciernediery.sk/podzemny-system-pohori-burda/
Dokument na pozretie: https://www.youtube.com/watch?v=3g6YfDzFoKk

 

Viac foto:

 

Náhľad fotografií zo zložky Burda - najmenšie pohorie

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.