Choď na obsah Choď na menu
 

 

Bralce a Kečka

16. 2. 2014

Prírodná rezervácia Bralce sa nachádza na rozhraní katastrov obcí Hliník nad Hronom a Lehôtka pod Brehmi. Je zaujímavá svojou prírodnou scenériou, geologickým zložením, flórou a klímou.

V masíve Bralce sa v minulosti ťažil kameň - limnokvarcity - jazerné kremence a známy hlinícky ružový ryolit a sivý trachyt, využívané oddávna na výrobu mlynských kameňov. Kameň sa tu ťažil viac ako 700 rokov, po ťažbe zostali početné skalné masívy, kamenné moria, veže a jaskyne.

Na stromoch sa nachádza množstvo zaujímavých lišajníkov a machorastov. Raritou je tiež výskyt brusnice obyčajnej, ktorá sa tu vyskytuje pre ňu v nezvyklej nadmorskej výške 300 m.n.m., čo je minimum v rámci Slovenska. Najvzácnejší je však jediný známy výskyt valdštajnky trojlistej Teppnerovej - reliktu z doby ľadovej. 

Bralce sú známe tiež svojimi jaskyňami (nepodarilo sa mi ich objaviť), ktoré majú dĺžky od 44 do 58 m, pre verejnosť sú však neprístupné.

Pešia túra začína na autobusovej zastávke pod Szabóovou skalou pri starom mlyne, pokračuje po žltej značke k ráczestiu Bralce, odtiaľ po značke so zelenou bodkou na vrch Kečka.

Mapa

Foto z výletu stojí za pozretie:

 

Náhľad fotografií zo zložky Bralce a Kečka

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

kečka

(Timea Rafaelová, 23. 10. 2014 10:52)

ahoj