Choď na obsah Choď na menu
 

 

Baďan - tufové pivnice

9. 6. 2018

Banskobystrický kraj, okres Krupina, obec Baďan.

_mapa1.jpg

 

V chotári obce Baďan, v časti Klastava sú zachované staré tufové pivnice. Nachádzajú sa nad cintorínom v blízkosti lesa. Vedie k nim lesná cestička z parkoviska pri cintoríne. Cesta mierne stúpa a vedie pred bránu do cintorína, z ľavej strany obchádza cintorín a vedie do lesa. Pivnice sa nachádzajú vľavo hore od cesty.

img_3576.jpg

 

Vytesané sú v skale a v ich vnútri sú miestnosti v tvare fľaše. Teplota v nich sa počas zimy a leta mení len minimálne. Pohybuje sa od 12 do 17 °C.

img_3588.jpg

 

Podľa rozprávania najstarších obyvateľov boli pivnice kedysi vraj sýpkami, no pred tureckým vpádom slúžili aj ako väzenie. Počas II. svetovej vojny zas slúžili ako skrýše pre obyvateľov Klastavy.  Po II. svetovej vojne „klastavania“ pivnice využívali predovšetkým na uskladnenie zemiakov, zeleniny, ovocia, či domáceho vína. Aktívne ich využívali do roku 1970.  Ľudia časom však neocenili kvalitu týchto pivníc. Porobili si tak vlastné a do týchto pomerne vzdialených pivníc, už viac nemuseli chodiť.

img_3594.jpg

 

Po tom, ako ich ľudia prestali využívať, sa takmer „stratili“ pod nánosom zeminy. 14. júla 2013 starostka obce „zorganizovala“ brigádu a zúčastnení dobrovoľníci z obce pivnice a ich okolie vyčistili. Pivníc na Háji je vraj 6, možno 7, no vyčistené a prístupné pre verejnosť sú len 4 z nich.

img_3607.jpg

 

Pivnice archeologicky preskúmal Andrej Kmeť, ktorý 12. novembra 1902 osobne navštívil Klastavu. V lokalite „Na háji“ prezrel pivnice vykresané do trachytového tufu.  Porovnal ich s pivnicami v Dolných Jabloňovciach v lokalite Plieška, ktoré preskúmal 21. októbra 1902. Jeho konštatovanie o pivniciach v Klastave a Dolných Jabloňovciach o tom, že pochádzajú z praveku, zostáva dodnes nedoriešeným problémom. V dostupných historických prameňoch sa zmienky o pivniciach v obdobiach stredoveku, raného novoveku nepodarilo nájsť. Ako jednu z alternatív chronologického začlenenia pivníc je možné zaradenie do obdobia takmer 150 ročnej osmanskej (tureckej) expanzie.

img_3593.jpg

 

Tieto „diery“ sú umelo vyhĺbené v horninovom masíve. Nachádzajú sa na mnohých miestach Slovenska a mnoho z nich sa nachádza v Honte, napr. Sebechleby, Brhlovce, Lišov, Hontianske Tesáre, Klastava, Mačkáš...

img_3603.jpg

 

Umelé skalné obydlia môžeme rozdeliť do troch typov: vínne pivnice (Sebechleby, Mačkáš, Jabloňovce), obytné skalné obydlia (Brhlovce) a dúpänce – skrýše v čase nebezpečenstva (Klastava, Lišov, Hontianske Tesáre). Sú to miesta plné zaujímavostí a záhad, ale nezachovali sa o nich takmer žiadne informácie.

 

GPX súbor

 

Viac foto v albume:

 

Náhľad fotografií zo zložky Baďan - tufové pivnice

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.